2020 Apple MacBook Air 13.3" i3 1.1GHz 8GB RAM 256GB SSD Space Gray MWTJ2LL/A
2020 Apple MacBook Air 13.3" i3 1.1GHz 8GB RAM 256GB SSD Space Gray MWTJ2LL/A
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1929A-D2R3
Couldn't load pickup availability
2020 Apple MacBook Air 13.3" i3 1.1GHz 8GB RAM 256GB SSD Space Gray MWTJ2LL/A
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (Intel) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air |
| MPN | MWTJ2LL/A |
| Release Year | 2020 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i3 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Cores | Dual Core |
| Processor Speed | 1.1GHz |
| Graphics Card (GPU) | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage |
256GB
|
| Storage Type | SSD |
| Integrated Graphics | Intel Iris Plus Graphics |
| Screen Size | 13.3" |
| Display | Retina LCD |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? |
No
|
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Space Gray |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Flawless |
| Operating System | Sequoia 15.0 |
| Connections |
Thunderbolt 3 Port/USB-C
3.5mm Audio Jack
|
| Cycle Count | 436 |
| Battery Condition | Normal |
| UPC | 190199434851 |
| Serial# | C02CJADHMHP |
| Password | password |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel shows little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. The device connected to a Wi‑Fi network successfully, and audio was tested by playing a video with no problems. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.