Acer Aspire 3 A315-21 15.6" AMD A6-9220 2.5GHz 6GB RAM 1TB SSD
Acer Aspire 3 A315-21 15.6" AMD A6-9220 2.5GHz 6GB RAM 1TB SSD
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1848A-R1R4
Couldn't load pickup availability
Acer Aspire 3 A315-21 15.6" AMD A6-9220 2.5GHz 6GB RAM 1TB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Acer Laptop |
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 3 |
| MPN | A315-21 |
| Release Year | 2017 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | AMD A6-9220 |
| Processor Speed | 2.5GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 6GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon R4 Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
3x USB-A 3.0 Port
HDMI Port
|
| UPC | 191114251423 |
| Serial# | NXGNVAA0057201A1DE7600 |
| Password | N/A |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks successfully, and audio was tested by playing a video; both WiFi and audio are fully functional. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.