Dell Latitude 7390 13.3" i5-8350U 1.7GHz 8GB RAM 256GB SSD
Dell Latitude 7390 13.3" i5-8350U 1.7GHz 8GB RAM 256GB SSD
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1758B-R1R4
Couldn't load pickup availability
Dell Latitude 7390 13.3" i5-8350U 1.7GHz 8GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 7390 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-8350U |
| Processor Speed | 1.7GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | HD Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Abyss Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
HDMI Port
USB-A 3.2 Gen 1 Port
2x USB-C 3.1 Port
SD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| UPC | |
| Serial# | GCJD5S2 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, sides, and bezel are all in good cosmetic condition with minimal to little wear. All ports are clean and in good condition. The screen and keyboard are in good condition, showing some minor wear, including light scuffs and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks successfully, and audio was tested by playing a video and is working properly. The keyboard has been tested and all keys function as they should. The charger works, but the wires are exposed.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.