Dell Latitude 7490 14" i7-8650U 1.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
Dell Latitude 7490 14" i7-8650U 1.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1758A-R1R4
Couldn't load pickup availability
Dell Latitude 7490 14" i7-8650U 1.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 7490 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-8650U |
| Processor Speed | 1.9GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | IPS+LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
3x USB-A 3.0 Port
HDMI Port
USB-C 3.1 Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Charging Port
SD Card Reader
Ethernet Port
|
| UPC | 825633572270 |
| Serial# | 6245JR2 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without any problems, and audio has been tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.