Lenovo Lenovo IdeaPad 3 82KU 15.6" amd ryzen 3 5300u 2.6GHz 6GB RAM 256GB SSD
Lenovo Lenovo IdeaPad 3 82KU 15.6" amd ryzen 3 5300u 2.6GHz 6GB RAM 256GB SSD
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1713A-R1R4
Couldn't load pickup availability
Lenovo Lenovo IdeaPad 3 82KU 15.6" amd ryzen 3 5300u 2.6GHz 6GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Lenovo Laptop |
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo IdeaPad 3 |
| MPN | 82KU |
| Release Year | 2021 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | amd ryzen 3 5300u |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 6GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Blue |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
2x USB-A 3.0 Port
USB-C 3.1 Port
SD Card Reader
Charging Port
|
| UPC | 195891874714 |
| Serial# | PF3671M6 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with some minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and functioning properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without trouble, and audio was tested by playing a video and works properly. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.