New Asus Chromebook Plus CX1505CTA-BSI3-CB 15.6" Intel 3-N355 8GB RAM 128GB
New Asus Chromebook Plus CX1505CTA-BSI3-CB 15.6" Intel 3-N355 8GB RAM 128GB
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1851A-D2R1
Couldn't load pickup availability
New Asus Chromebook Plus CX1505CTA-BSI3-CB 15.6" Intel 3-N355 8GB RAM 128GB
Items included in this sale:
*All originally boxed contents are included.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Asus Laptop |
| Brand | Asus |
| Model | Chromebook Plus |
| MPN | CX1505CTA-BSI3-CB |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Intel 3-N355 |
| Processor Speed | 1.9GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 128GB |
| Storage Type 1 | N/A |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | New |
| Connections |
Charging Port
USB-A 3.2 Gen 1 Port
2x USB-C 3.2 Gen 1 Port
|
| UPC | 199291152069 |
| Serial# | T5NXLP06533122C |
Cosmetic condition:
This laptop is brand new and remains factory-sealed in the manufacturer’s original packaging. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
This laptop is brand new and remains sealed in the manufacturer’s original packaging.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.