Samsung Galaxy Book Go NP340XLA 14" Snapdragon 7c 2.5GHz 4GB RAM 128GB SSD
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA 14" Snapdragon 7c 2.5GHz 4GB RAM 128GB SSD
PayMore Kitchener
SKU:ON07-1681A-R2R4
Couldn't load pickup availability
Samsung Galaxy Book Go NP340XLA 14" Snapdragon 7c 2.5GHz 4GB RAM 128GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Samsung Laptop |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Book Go |
| MPN | NP340XLA |
| Release Year | 2021 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor | Snapdragon 7c |
| Processor Speed | 2.5GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 4GB RAM |
| Storage 1 | 128GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Qualcomm Adreno 618 |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
MicroSD Card Reader
USB-A 3.2 Gen 2 Port
2x USB-C 3.1 Port
|
| UPC | 887276588656 |
| Serial# | 55WW9FKR805436M |
| CPU Core Count | 8 Core |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects successfully to WiFi networks, and audio was tested by playing a video; both WiFi and audio are fully functional. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.